Społeczna Szkoła Podstawowa w Rembieszowie

Dokumenty dla ucznia

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH –wersja dla uczniów

SPOŁECZNA SZKOŁA PODSTAWOWA W REMBIESZOWIE 

STANDARDY OCHRONY MAŁOLETNICH – wersja dla uczniów

Rembieszów 2024

Preambuła

Naczelną zasadą działań podejmowanych w Społecznej Szkole Podstawowej w Rembieszowie jest troska o bezpieczeństwo wszystkich dzieci, ochrona ich praw oraz dbałość o ich wszechstronny rozwój.

 

Objaśnienie terminów – krzywdzenie/przemoc

Krzywdzenie – takie działanie lub bezczynność jednostki, instytucji lub społeczeństwa jako całości, które deprawuje równe prawa dzieci do wolności i bezpieczeństwa, równości wobec prawa, równouprawnienia w rodzinie oraz najwyższych standardów ochrony zdrowia. To działanie, które zakłóca optymalny rozwój dziecka.

Przemoc - intencjonalne działanie lub zaniechanie jednej osoby wobec drugiej, które wykorzystując przewagę sił narusza prawa i dobra osobiste jednostki, powodując cierpienia i szkody.

Przemoc fizyczna - wszelkiego rodzaju celowe działania wobec małoletniego
z użyciem siły, powodujące zadawanie bólu, uszkodzenie ciała np. nieprzypadkowe urazy, stłuczenia, złamania, poparzenia, popychanie, przytrzymywanie, policzkowanie, bicie, kopanie, szarpanie, wykręcanie rąk itp. To także metody kar, które przyjmują postać tortur lub innego okrutnego, nieludzkiego poniżającego traktowania dzieci.

Przemoc emocjonalna – rozmyślne, długotrwałe zachowanie wobec małoletniego, które powoduje znaczące obniżenie możliwości prawidłowego rozwoju, w tym zaburzenia osobowości, niskie poczucie własnej wartości, stany nerwicowe i lękowe. Do kategorii tego typu zachowania zaliczamy: wyzwiska, groźby, szantaż, straszenie, emocjonalne odrzucenie, nadmierne wymagania, które są nieadekwatne do wieku i możliwości psychofizycznych dziecka.

Przemoc seksualna - każde działanie seksualne (gwałt, molestowanie, fotografowanie lub nagrywanie czynności seksualnych) popełnione wbrew woli innej osoby, gdy osoba ta nie wyraża zgody lub gdy zgody nie może wyrazić, ponieważ jest dzieckiem, jest niepełnosprawna umysłowo, jest poważnie odurzona lub nieprzytomna z powodu alkoholu lub narkotyków.

Cyberprzemoc – stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.

Zaniedbanie – Niezaspokojenie podstawowych potrzeb małoletniego, zarówno fizycznych (właściwe odżywianie, ubieranie, sen, ochrona zdrowia ) jak i psychicznych (poczucie bezpieczeństwa, miłość rodzicielska, troska).

Zaniedbanie w szkole – Lekceważenie przez pracowników szkoły sytuacji małoletniego, które zgłasza problemy lub ma trudności dydaktyczne, wychowawcze, społeczne w szkole i poza nią.

Małoletni – każda osoba poniżej 18 roku życia, która nie zawarła małżeństwa.

Opiekun małoletniego – osoba uprawniona do reprezentowania dziecka i stanowienia o nim.

 

Inne ważne dla Ciebie terminy:

Koordynator działań ochrony małoletnich przed przemocą – pracownik szkoły wyznaczony przez dyrektora, odpowiedzialny za koordynowanie działań w SSP w Rembieszowie mające na celu przestrzeganie standardów ochrony małoletnich przed przemocą.

W SSP w Rembieszowie jest to psycholog szkolny lub w czasie jego nieobecności inna osoba wyznaczona przez dyrektora szkoły.

Szkolny Zespół Interwencyjny – zespół pracowników powołany przez dyrektora szkoły do przeprowadzenia procedury chroniącej małoletniego i zorganizowania dla niego pomocy.

 

Co zrobić, gdy doświadczasz krzywdzenia/przemocy?

 

Zapamiętaj!

1.Jeżeli doświadczasz krzywdzenia/ przemocy zawsze szukaj ratunku i pomocy.

Nie wstydź się!!! Zgłoś swoją sprawę: wychowawcy klasy, pedagogowi, pedagogowi specjalnemu, psychologowi, dyrektorowi szkoły lub każdej dorosłej osobie w szkole, gdyż każda osoba dorosła nie zlekceważy twojego zgłoszenia i zajmie się sprawą.

2. W bardzo trudnych sytuacjach, kiedy nie ma Cię w szkole, a potrzebujesz pomocy skorzystaj z telefonów zaufania lub telefonów adresów instytucji pomocowych: policji.

3. Postępuj zgodnie ze Statutem Szkoły i obowiązującymi w SSP w Rembieszowie regulaminami: pracowni komputerowej, korzystania z telefonów.

4. Zgłaszaj zachowania i praktyki pracowników szkoły niedozwolone w kontaktach z dziećmi:

a) pracownicy szkoły nie stosują wobec małoletnich żadnych form przemocy: - psychicznej np.: poniżanie, zastraszanie, wzbudzanie poczucia winy, niesprawiedliwego traktowania, odrzucanie, - werbalnej np.: wyzywanie, wyśmiewanie, obrażanie, mówienie nieprawdy, szydzenie, - fizycznej np.: popychanie, uderzanie, szarpanie, spoliczkowania, , wykręcanie rąk, duszenie, kopanie.

b) pracownicy szkoły nie dyskryminują małoletnich ze względu na: pochodzenie, narodowość, religię, poglądy, status materialny,

c) pracownicy szkoły nie przekraczają strefy intymności małoletnich, nie inicjują rozmów ani relacji o charakterze erotycznym ani seksualnym,

d) pracownicy szkoły nie odmawiają małoletnim pomocy i wsparcia w obszarach: dydaktycznym, wychowawczym, opiekuńczym.

6. Pamiętaj twój wizerunek i dane osobowe są chronione.

7. Pełna wersja dokumentu znajduje się do wglądu:
- na stronie internetowej szkoły,
-  na Facebooku szkoły
- w archiwum szkoły
- u dyrektora szkoła
- u wychowawców klas
- u psychologa szkolnego
- jest wywieszona w szkole w widocznym miejscu.

8. Wychowawcy zapoznają Cię ze standardami i procedurami na zajęciach z wychowawcą, a rodziców na zebraniach z rodzicami o dostępności dokumentu.

9. Standardy podlegają monitorowaniu i modyfikowaniu podczas bieżącej pracy szkoły (wg potrzeb szkoły) oraz obowiązkowej weryfikacji co 2 lata. Wykorzystane będą: ankiety dla: uczniów, rodziców, nauczycieli wywiady, rozmowy.

10. Dokument „ Standardy Ochrony Małoletnich” jest respektowany przez wszystkich pracowników szkoły oraz inne osoby pracujące z dziećmi na terenie szkoły z dniem jego ogłoszenia.